.

.
.

14 Ekim 2012 Pazar

İŞ-GÜÇ


"Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli" derdi anneannem, ha buna benzeyen bir de deyim var; "attan inip eşeğe binmek" şeklinde. İşte sevgili dostlarım dün tam da benzer bir durumda buluverdim kendimi. Ben; bir haftadır o galadan bu galaya, o filmden bu panele, o sergiden bu etkinliğe koşturan festival kuşu entellektüel Leylak dün dizleri bollaşmış eşofmanımı çekip saç-baş bir yerde öyle bir domestik moda geçtim ki halimi gören yeni doğmuş kuşumuz Cüneyt Hakk'ın rahmetine kavuşuverdi. "Nayır, nolamaz" dedi, "benim günlerdir gördüğüm kadın bu olamaz" dedi ve gitti. Cüneyt'in ölüm sebebini çözemedik esasen ama dört gözle kardeşi Türkan'ın uçmasını bekliyoruz zira balkonun hali gübrelikten az hallice. Bir uçursak üzerine doğduğu dolabı doğruca çöpe yollayacağım. 

Ankara'dan gelir gelmez kendimi sinemalara atınca doğal olarak ev işleri beklemeye alınmıştı, dün el mahkum giriştim işe. Henüz açılmamış çantalar, poşetler açıldı, içinden çıkan mebzul miktarda kitap ve ıvır zıvıra tıklım kitaplık ve dolaplarda yer açabilmek hummalı bir faaliyet gerektirdi. Mecburen tüm kitaplık elden geçti, bazıları diğer odalardaki kitaplıklara taşındı, bazıları kat değiştirdi, bazıları çöpü boyladı, zira çöptü. 15 sene öncesine ait aylık tiyatro programı, 90'lı yılların başına ait yeni çıkmış kitaplar dergisi, 10 sene öncesinin senfoni orkestrası Şubat ayı konser listesi neden saklanır acaba? Evi müze yapmayı mı planlıyorum yoksa çöp ev olma yolunda hızlı adımlarla mı ilerliyorum bilemedim. Bildiğim attığım şeyleri pişman olup tekrar almadan aşağıya indirip çöp konteynerine göndermek oldu. Günün neredeyse tamamına yakını kitaplığı düzenlemekle geçti, geri kalan zaman da silip süpürmekle. Tüm bu çabalar sadece iki odayı halletmeme yetti, daha çok iş var çoook. Ama kitaplığın düzenlenmiş hali tabanlarımın zonklamasına ve belimin sızlamasına değdi. Son kalan gücümle Mehmet Murat Somer'in yeni polisiyesi "Pembe Tütülü Amiral"i bitirdim. Her zamanki gibi keyifli ama düşündürücü bir polisiye idi, beklenmeyen finali de cabası...

Şimdi Pazar gününün keyfini çıkarma zamanıdır...

18 yorum:

 1. Mutlu pazar günleri :)

  YanıtlaSil
 2. kOLAY GELSİN .En azından yaptığınız düzenleme deymiştr.

  YanıtlaSil
 3. Yoğun günlerin ardından kolay gelsin. Pembe Tütülü Amiral'in finali beni de çok şaşırtmıştı. Dinlenceli güzel bir pazar günü dilerim size.

  YanıtlaSil
 4. Şirinlerrrrrr, siz de benim gibi şirin biriktiyorsunuzzzzzzz, bu harikaaaa.
  Cüneyt'a Allahtan rahmet kederli ailesine Türkan'ı uçuracak güç kadar sabır dilerim.
  Cüneyt'in faili siz olamazsınız merak etmeyin örtmenim.
  Evi çöp eve çevirme kitlesi epeyce kalabalıklaşıyor, ben adayım mesela ;-)
  Güzel bir hafta sonu dilerim.

  YanıtlaSil
 5. Şirnlerinize ben de bayıldım. Şu okuyan şirinden istiyorum. Hiçbir yerde bulamadım. Siz nereden almıştınız? İyi okumalar...

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel görünüyor, bence de değmiş yorgunluğa, Cüneyt'e üzüldüm.

  YanıtlaSil
 7. Leylək Xəlifə,
  Teşekkürler, epey uğraştırdı ama iyi oldu. Bu küçük bir bölümü, bazı kitapları biryerlere bağışlasam iyi olacak zira bırak kitaplıkta yeri evde duvar kalmadı:))

  YanıtlaSil
 8. Asabi Bakire,
  Teşekkürler, Cüneyt'e ben de çok üzüldüm ve anlamadım neden öldü, sabah sağlamdı öğleden sonra baktık ölmüş...

  YanıtlaSil
 9. sea bel,
  Şirinlerin bir kısmı Kinder Sürpriz'den çıktı, okuyan Şirin bir türlü çıkamadı, sağolsun bir arkadaşım bana hediye etti onu:)

  YanıtlaSil
 10. Ecehan,
  Yeminle usandım bu kuşlardan, felaket pisletiyorlar balkonu, kıyamıyorum da, hele ölünce ne kadar üzüldüm. Niye öldü onu da anlamadım zaten, bir uçsaydı öteki de hayırlısıyla.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 11. Mehmet Osman Çağlar,
  Teşekkürler. Pazar günü pek dinlenmeli olmadı, burada açılan kitap fuarına gittim ama pek zengin değildi.
  Pembe Tütülü Amiral'in sonu beni de şaşırttı çok...

  YanıtlaSil
 12. Parıldayan Çiçek,
  Sağolun, yoruldum ama değdi gerçekten. Sevgiler yolluyorum Antalya'dan...

  YanıtlaSil
 13. Ohh temiz temiz ne güzel.kolay gelsin..

  YanıtlaSil
 14. Temizlik yapmak en nefret ettiğim ev işi çeşidi...ama kitaplık düzeltmek güzeldir Leylağım:))
  Ellerine sağlık, bundan sonraki işler için bol kuvvet...;)

  YanıtlaSil
 15. "Kitap bağışı alınır " bu kadar da yüzsüzüm yanııııı:))

  YanıtlaSil
 16. amanin bende de var o copculuk, her buldugumu saklarim kiyip atamam, biraksalar cop ev yaparim yani :))
  gerci ordan oraya tasinmanin getirisi olarak artik herseyi kolayca atar oldum ;)

  YanıtlaSil