.

.
.

2 Ağustos 2009 Pazar


"Baba düz yazıdır; anne şiir!"

demiş Hilmi Yavuz...

"Gençlik görselliktir, yaşlılıksa dokunsallık..."

bunu da o demiş.

Bulanık Defterler/Hilmi Yavuz
YKY/2005/79 sayfa

8 yorum:

 1. Öncelikle..
  Her gece teklifsizce uğrayıp birlikte çay içtiğim, sabah balkon kahvelerine eşlik ettiğim, birlikte bakla ayıklayıp yağmuru izlediğin arkadaşıma "hanım" ve "siz" demek bana abes geliyor. Ama yine de bir izin istiyorum önce.

  Ölüm yıldönümünde babamı uzun uzun cümlelerle satırlarca anlattım. Özlemimi dile getirdim.
  Sıra anneme gelince, onu, sesiyle, tavrıyla,görüntüsüyle, kısaca duyularımla betimlemeye çalıştım.Şiirsel bir biçimde. Ve bilmeden sergilediğim bu tutumun, Hilmi Yavuz'un tesbitiyle birebir örtüştüğünü, şaşkınlıkla görüyorum.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Elbette ki çok sevinirim, her ne kadar görüşüp tanışmasak da (birgün o da olur inşallah) biz artık gönül dostu sayılırız. Size, bize gerek yok.
  Bu cümle beni de çok etkiledi ve uzun uzun düşündürdü, o yüzden koydum. Şairler çok duyarlı insanlar, bizim düşündüğümüz şeyleri onlar dile getiriyorlar. Bu yüzden şiiri çok seviyor ve bazen okurken hayretten hayrete düşüyorum.
  Güzel bir pazar günü diliyorum...

  YanıtlaSil
 3. Dokunsal yaşlarımızın ilk yıllarındayız di mi hocam?

  Çay konulu yazınızı readerda ilk gördüğümde gecenin onikisiydi ve elimde çocukluğumdan beri şekersiz olarak içtiğim kaçak çayım vardı.Bir çeşit( o an) diye düşünerek çayımı yudumlayıp, yazınızı okumuştum, duygulanmıştım. Evet evet dokunsal yaşlar bu yaşlar olsa gerek..
  Sevgilerimle Zehr@

  YanıtlaSil
 4. Haklısınız Zehra hocam, kendimize bile itiraf zor olsa da dokunsallık başladı. (Yine de aramızda kalsın:)) Ben ayrıca bedende dokunsallık arttıkça ruhun görselleştiğini düşünüyorum. Bilmem siz ne dersiniz...
  Nurşen

  YanıtlaSil
 5. Tamamen size katılıyorum.Bence insanoğlunun en güzel yaşları bu kırklı yaşlar:)
  Nasıl da sakinleşiyoruz, olayları içimizde iyice analiz edip sonra gereğini yapıyoruz değil mi? Bir de son zamanlarda kendimde gözlemlediğim bir şey var; gerek karşımdaki insan, gerek olay, gerekse nesneden Zehra'ya bakıyorum....Ne demek istediğimi sizin anlayacağınızı biliyorum :)

  Birkaç günlüğüne İstanbul'a döndük, dün Çiya'da sizi andım :)) Sevgilerimle Zehr@

  YanıtlaSil
 6. Anlamamak mümkün mü öğretmenim:) İnşallah birgün Çiya'da karşılıklı sohbet ederiz. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 7. ah güzel leylak'ım..
  bilseydim bu yaşların böylesine huzur ve akıl dolu olduğunu !
  ben çookk önceden diğer yılları uzun sıçrayışla aşmak isterdim ( valla boyumda müsaitti aslında :)))))
  hayatı seviyorummmmm :)))
  senide duyarlı arkadaşım. ..
  sevgiler.

  YanıtlaSil
 8. Sevgili Nunu doğru söylüyorsun, söylediklerine katılıyorum, senin gibi sıcak ve insancıl bir kadını sevmemek mümkün mü, ben de seni ve hayata bakışını seviyorum canım...

  YanıtlaSil